Jak skutecznie zaplanować karierę w wieku nastoletnim lub na pierwszych latach studiów? Na to pytanie odpowiadam w niniejszym artykule.
Wielu młodych ludzi zadaje sobie pytania takiej jak:
Co zdawać na maturze?
Jakie studia wybrać?
Co robić po liceum?
Odpowiedź nie jest prosta. Dziś młodzi ludzie mają ogromny wybór i właściwie nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego, ale wybór ten dla wielu okazuje paraliżujący. A co jeśli wybiorę źle? Paradoks polega na tym, że nie można źle wybrać, ponieważ nie istnieją dobre lub złe decyzje, są po prostu decyzje i ich konsekwencje.
Planowanie kariery zawodowej
Planowanie kariery zawodowej jednak łatwiej jest zacząć od postawienia sobie nieco innego pytania. Pytania o to, jakie doświadczenie chcę dla siebie w życiu wykreować? Kim chcę się stać? I co pasjonuje mnie tak bardzo, że mógłbym to zgłębiać godzinami?
Te pytania pomogą w dookreśleniu celu głównego, miejsca docelowe w karierze zawodowej, albo chociaż nadadzą kierunek, wektor dalszego rozwoju. Kiedy mamy już określony cel główny dopiero wtedy możemy przejść do planowania strategii, czyli określenia kroków, które muszę wykonać na mojej drodze, aby go zrealizować. Z perspektywy celu, kroki te wydają się już oczywiste, a wybór kierunku studiów formalnością.
Życiowy cel
To oczywiście tylko jeden z wielu ważnych elementów planowania kariery i tworzenia swojej dobrej przyszłości. Proces strategii celu oraz inne elementy lepszego zarządzania sobą, zgłębiamy szerzej podczas warsztatów organizowanych przez naszą firmę dla młodzieży z ostatnich klas liceów i pierwszych roków studiów „planowanie kariery”.
Deborah James, amerykańska antropolog powiedziała kiedyś, że „ścieżki nie są do odkrywania, ale do kreowania”, a im szybciej je wykreujemy, tym bardziej satysfakcjonujące jest nasze życie zawodowe. Liceum jest więc najlepszym czasem na zaplanowanie swojej kariery!